reklama

Kórea – Kedysi chudobnejšia než Kongo, dnes ekonomický tiger

Po Kórejskej vojne Južná Kórea bola jedna z najchudobnejších krajín sveta s hrubým národným produktom iba $64 na obyvateľa. Dnes je jednou z najväčších ekonomík sveta. Ako sa jej podarilo sa dostať až na špičku?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Po Kórejskej vojne, Južná Kórea bola tak chudobná, že si mnohí mysleli, že jedného dňa bude zabratá Severnou Kóreou. V tej dobe Severná Kórea bola bohatšia, lebo v Južnej Kórei bolo hlavne poľnohospodárstvo, priemysel patril severu. Táto krajina tiež vždy trpela nedostatkom nerastných surovín a nadmernou populáciou. Jej ekonomika sa však zamerala na export, čím sa jej podarilo dostať na absolútnu špičku. V roku 2014 bola Kórea vyhlásená za siedmeho najväčšieho exportéra na zemi. Ako jediná z málo krajín sa úplne vyhla počas poslednej svetovej finančnej krízy negatívnemu ekonomickému vývoju i keď v roku 2009 jej ekonomický nárast bol iba 0.2%.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi rokmi 1962 a 1989 hrubý národný produkt Južnej Kórey narástol až viac ako o 8% z $2.7 miliardy dolárov na $230 miliárd dolárov. V roku 2006 HDP krajiny už presiahlo jeden trilión dolárov.

Ako sa Kórey podarilo “vyhrabať“ z chudoby?

Južná Kórea v minulosti mala možnosť dostať finančnú pomoc od Japonska a Spojených štátov. Spojené štáty jej ponúkli medzi rokmi 1946 a 1978 až 60 miliárd dolárov vo forme pôžičiek a grantov. V rovnakom čase USA ponúkla 68.9 miliárd celému africkému kontinentu. Táto solidarita bola podmienená studenou vojnou, v ktorej Kórea hrala dôležitú úlohu a tiež pomohla USA. Seoul sa však nikdy nebál nesúhlasiť s USA a zvoliť iné ekonomické stratégie, keď si mysleli, že ich stratégie mali väčší zmysel. Napríklad líder a diktátor Chung-Hee Park sa odmietol zamerať na budovanie stredne veľkých firiem na odporúčanie Ameriky a zameral sa na budovanie na veľkých firiem, tzv. chaebol. Vďaka tomu sa Kórei podarilo založiť firmy ako Samsung a LG, i keď tieto firmy sa neskôr dostali do rôznych kauz politickej korupcie, keďže biznis a politické elity boli v jednom spojení. Zaujímavé je aj to, že toto všetko sa podarilo Južnej Kórey aj keď bola vyše tridsať rokov pod diktatúrou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najväčšie ekonomické sektory

Výroba lodí

Medzi 70-tými a 80-tými Kórea bola hlavných svetovým exportérom lodí, vrátane ropných tankerov. Hlavným výrobcom bol vtedy Hyundai, neskôr sa pridalo Daewoo. V strede 80-tych rokov toto odvetvie pokleslo hlavne kvôli veľkej svetovej kríze a poklese ceny ropy. V roku 2008 sa Južná Kórea stala s jedným najväčších výrobcom lodí s 50.6% podielom na svetovom trhu. Hlavnými výrobcami sú Hyundai Heavy Industries, Samsung Heavy Industries, Daewoo Shipbuilding & a Marine Engineering.

Automobilový priemysel

Automobilový priemysel v 80-tych rokoch prispel k hlavnému ekonomickému rastu a dnes je Kórea jedna z najväčších výrobcov s General Motors Korea (ktorý skúpil Daewoo), Hyundai a Kia na čele.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stavebný priemysel

Kórejské stavbárstvo sa začalo už v 60-tych rokoch. V roku 1981 už 60% veľkých zahraničných projektov bolo realizovaných juhokórejskými firmami, hlavne na strednom východe. Dnes je najväčšou stavebnou firmamou Samsung C&T Corporation, ktorá postavila najvyššie budovy sveta ako sú Petronas Towers v Malajzii, Taipei 101 v Taiwane a Burj Khalifa v Emirátoch.

Zbrojný priemysel 

V 60-tych rokoch Kórea bola hlavne závislá od USA v dovoze a výrobe zbraní. Všetko sa zmenilo v 70-tych rokoch počas vojne vo Vietname. V roku 2009 zbrojný priemysel krajiny mal hodnotu $1.03 miliardy dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Turizmus

Seoul je 10.najnavštevovanejšie mesto na svete. V roku 2016 ho navštívilo 10.2 milióna ľudí. Najpopulárnejšie časti mesta sú Seorak-san národný park a historická časť Gyeongju. Veľa turistov navštevuje tiež polotropický ostrov Jeju, ktorý je tiež populárnou destináciou pre Kórejčanov a tiež tam radia chodia na svadobné cesty.

Kórea a ekonomická budúcnosť

Dnes typický kórejský pár má v priemere iba 1.2 detí. Vzdelanie je nehorázne drahé a veľa rodín si nemôže finančne dovoliť mať viac detí bez toho, aby ich to finančne nezaťažilo. Táto demografická nerovnomernosť môže spôsobiť to, že nebude mať kto pracovať na dôchodky. Taktiež veľa žien zostáva po narodení dieťaťa alebo po svadbe doma, kvôli zachovaniu tradičných hodnôt. Do práce sa už nevráti, čo situáciu ešte viac zhoršuje. Vo svete kórejských korporácii, ktoré sú v úzkom spojení s vládou a ich politických faux pax je pre obyčajného človeka takmer nemožné si založiť biznis podobných rozmerov. Ľudia sú tak odkázaní na "otročenie" pre veľké korporácie, ktoré vytiahli túto krajinu z biedy.

>>> Páčia sa ti moje články? Klikni sem, daj mi LIKE na Facebook a sleduj tak moje každodenné updaty

Zdroj:

https://www.theguardian.com/global-development/poverty-matters/2011/nov/28/south-korea-development-model

http://world.time.com/2012/12/06/is-south-korea-the-greatest-success-story-of-the-last-century/

https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_South_Korea

http://www.autocarbrands.com/list-best-korean-cars/

http://edition.cnn.com/travel/article/world-top-travel-destinations/index.html

http://www.imd.org/research/challenges/TC057-13-two-dictatorships-lehmann.cfm

Viera Tarčová

Viera Tarčová

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dievča s obroskou túžbou cestovať, spoznávať a naučiť sa vždy niečo nové. Žila v Brazíli, v Anglicku a Škótsku, kde aj študovala na univerzite. Ovláda plynule niekoľko cudzých jazykov. Jej priateľ je z Južnej Kórey. Jeho mama má vlastné ryžové pole. Vo svojom blogu píše o Južnej Kórei a o svojich zážitkoch.V našej krajine dnes žije cez 1500 Kórejčanov. Južná Kórea je jeden z hlavných zahraničných investorov na Slovensku, Slováci však o o nej vedia veľmi málo. Žijeme akoby v dvoch paralelných svetoch. Toto je hlavný dôvod prečo som sa rozhodla začať písať o tejto krajine .>>> Páčia sa ti moje články? Daj mi LIKE na Facebook a sleduj tam moje každodenné updaty Zoznam autorových rubrík:  Zaujimavosti z Južnej KóreySúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu