9 fascinujúcich pravidiel kórejského stolovania

Autor: Viera Tarčová | 12.8.2017 o 8:30 | Karma článku: 10,43 | Prečítané:  5322x

Kórejské stolovanie sa skladá z niekoľkých pravidiel. Veľa z nich si ctia staršiu osobu za stolom. Dnešné pravidlá nie sú až také prísne ako boli v minulosti a každá rodina si určuje svoj vlastný systém pravidiel.

1. Poďakovanie pred jedlom

Pred jedením by ste mali poďakovať tomu, kto navaril alebo tomu kto bude platiť za jedlo frázou: Jal mukkesseubnida (čítaj „čal mukesubnida“), čo znamená „Budem jesť dobre.“  Táto veta sa povie aj v reštaurácii čašníkovi. Niekedy aj ten kto navaril zopakuje frázu, ak napríklad sedí s vami za stolom.

2. Nezabudnite na hierarchiu

Najstarší za stolom by mal začať jesť prvý, najmladší za stolom by zase nemal dojesť skôr než starší. Neponáhľajte sa teda a nedžgajte do seba jedlo. Ak jete s biznis partnerom, navrhnite mu, aby začal jesť prvý.

3. Neprehrabávajte sa v jedle servírovaným uprostred stola

V Kórei sa vždy niekoľko jedál servíruje na stred stola. Každý si tak potom môže zobrať jedlo paličkami na svoj tanier. Berte si jedlo rýchlo, neprehrabávajte sa v ňom ako keby ste niečo pitvali.

4. Nesmrkajte za stolom

V Európe sa stačí odkloniť na druhú stranu, no v Kórei by ste nemali smrkať za stolom i keď dnes sa toto pravidlo vždy nedodržuje. Smrkať by sa malo v kúpeľni. Toto sa vám môže ľahko stať, keďže kórejské jedlo je dosť pálivé.

5. Neodchádzajte od stola uprostred jedenia

Toto pravidlo máme aj u nás v Európe, takže niet čo k nemu dodať. Na toaletu choďte buď pred alebo po jedle, ak je to možné.

6. Nejedzte so zdvihnutým tanierom

I keď v mnohých ázijských kultúrach sa je so zdvihnutým tanierom, v Kórei nie. Tanier musí vždy ležať na stole.

7. Nejedzte rukami

V Kórei sa polievka a ryža je lyžičkou a mäso paličkami. Nezdvíhajte ich však naraz nad stôl. Ak držíte lyžičku nad stolom, paličky musíte držať nižšie a naopak.  Nikdy nezapichujte paličky do taniera s ryžou. Toto sa robí hlavne na tradičnej ceremónii, na ktorej si chcú uctiť mŕtvych.

8. Na záver pochváľte jedlo

Na záver povedzte frázu: „Jal muhguhssebnida“ (čítaj „čal mogosubnida“), čo znamená dobre som jedol. Ak nechcete zaplatiť za jedlom, otočte sa za priateľom a s humorom zahláste: „Jal muhguhssebnida.“

9. Kto platí?

Podľa tradície starší by mal zaplatiť za mladšieho (keďže starší človek je viac finančne stabilní) a muž za ženu. V dnešnom postmodernom svete  sa však ľudia striedajú alebo si účet rozdelia.  Ženy, ktoré sú ochotné za seba zaplatiť sú mužmi vnímané ako moderné a atraktívne.

>>> Páčia sa ti moje články? Daj mi LIKE na Facebook a sleduj tam moje každodenné updaty

Zdroj:

ttps://www.youtube.com/watch?v=FnWA1_ZSlFY

http://www.koreadailyus.com/korean-culture-101-paying-for-the-bill/  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v štrnástej etape štvrtý, po skvelom závere vyhral Fraile

Slovenský cyklista opäť zvýšil svoj náskok v bodovacej súťaži.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Trump je tým najhorším spojením Danka s Gašparovičom

Metafory zlyhávajú.


Už ste čítali?