reklama

9 fascinujúcich pravidiel kórejského stolovania

Kórejské stolovanie sa skladá z niekoľkých pravidiel. Veľa z nich si ctia staršiu osobu za stolom. Dnešné pravidlá nie sú až také prísne ako boli v minulosti a každá rodina si určuje svoj vlastný systém pravidiel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

1. Poďakovanie pred jedlom

Pred jedením by ste mali poďakovať tomu, kto navaril alebo tomu kto bude platiť za jedlo frázou: Jal mukkesseubnida (čítaj „čal mukesubnida“), čo znamená „Budem jesť dobre.“ Táto veta sa povie aj v reštaurácii čašníkovi. Niekedy aj ten kto navaril zopakuje frázu, ak napríklad sedí s vami za stolom.

2. Nezabudnite na hierarchiu

Najstarší za stolom by mal začať jesť prvý, najmladší za stolom by zase nemal dojesť skôr než starší. Neponáhľajte sa teda a nedžgajte do seba jedlo. Ak jete s biznis partnerom, navrhnite mu, aby začal jesť prvý.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Neprehrabávajte sa v jedle servírovaným uprostred stola

V Kórei sa vždy niekoľko jedál servíruje na stred stola. Každý si tak potom môže zobrať jedlo paličkami na svoj tanier. Berte si jedlo rýchlo, neprehrabávajte sa v ňom ako keby ste niečo pitvali.

4. Nesmrkajte za stolom

V Európe sa stačí odkloniť na druhú stranu, no v Kórei by ste nemali smrkať za stolom i keď dnes sa toto pravidlo vždy nedodržuje. Smrkať by sa malo v kúpeľni. Toto sa vám môže ľahko stať, keďže kórejské jedlo je dosť pálivé.

5. Neodchádzajte od stola uprostred jedenia

Toto pravidlo máme aj u nás v Európe, takže niet čo k nemu dodať. Na toaletu choďte buď pred alebo po jedle, ak je to možné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

6. Nejedzte so zdvihnutým tanierom

I keď v mnohých ázijských kultúrach sa je so zdvihnutým tanierom, v Kórei nie. Tanier musí vždy ležať na stole.

7. Nejedzte rukami

V Kórei sa polievka a ryža je lyžičkou a mäso paličkami. Nezdvíhajte ich však naraz nad stôl. Ak držíte lyžičku nad stolom, paličky musíte držať nižšie a naopak. Nikdy nezapichujte paličky do taniera s ryžou. Toto sa robí hlavne na tradičnej ceremónii, na ktorej si chcú uctiť mŕtvych.

8. Na záver pochváľte jedlo

Na záver povedzte frázu: „Jal muhguhssebnida“ (čítaj „čal mogosubnida“), čo znamená dobre som jedol. Ak nechcete zaplatiť za jedlom, otočte sa za priateľom a s humorom zahláste: „Jal muhguhssebnida.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

9. Kto platí?

Podľa tradície starší by mal zaplatiť za mladšieho (keďže starší človek je viac finančne stabilní) a muž za ženu. V dnešnom postmodernom svete sa však ľudia striedajú alebo si účet rozdelia. Ženy, ktoré sú ochotné za seba zaplatiť sú mužmi vnímané ako moderné a atraktívne.

>>> Páčia sa ti moje články? Daj mi LIKE na Facebook a sleduj tam moje každodenné updaty

Zdroj:

ttps://www.youtube.com/watch?v=FnWA1_ZSlFY

http://www.koreadailyus.com/korean-culture-101-paying-for-the-bill/ 

Viera Tarčová

Viera Tarčová

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dievča s obroskou túžbou cestovať, spoznávať a naučiť sa vždy niečo nové. Žila v Brazíli, v Anglicku a Škótsku, kde aj študovala na univerzite. Ovláda plynule niekoľko cudzých jazykov. Jej priateľ je z Južnej Kórey. Jeho mama má vlastné ryžové pole. Vo svojom blogu píše o Južnej Kórei a o svojich zážitkoch.V našej krajine dnes žije cez 1500 Kórejčanov. Južná Kórea je jeden z hlavných zahraničných investorov na Slovensku, Slováci však o o nej vedia veľmi málo. Žijeme akoby v dvoch paralelných svetoch. Toto je hlavný dôvod prečo som sa rozhodla začať písať o tejto krajine .>>> Páčia sa ti moje články? Daj mi LIKE na Facebook a sleduj tam moje každodenné updaty Zoznam autorových rubrík:  Zaujimavosti z Južnej KóreySúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu