Šokujuce fakty o neľútostnom kórejskom vzdelávacom systéme

Autor: Viera Tarčová | 28.7.2017 o 16:43 | Karma článku: 10,14 | Prečítané:  3777x

Dve telá 16-ročných dievčat sa našli na chodníku Daejeonskej nemocnice a s nimi aj odkaz: „Nenavidím školu“.  Toto je niekedy smutný ale nie neobyčajný osud niektorých kórejských žiakov.

Hye-Min Park má 16 rokov a žije v zámožnej časti Seoulu, v Gangname. Vstáva o 6:30 ráno, v škole musí byť o 8:00. Odchádza o 16:00 (niekedy o 17:00, ak má krúžky). Rýchlo beží domov sa najesť, aby neprišla neskoro do Hagwonu, čo je škola, kde sa deti súkromne doučujú. Hodiny v Hagwone trvajú od 18:00 do 21:00. Ďalšie dve hodiny si opakuje učivo a študuje o samote. Domov prichádza o 23:00. Spať ide o 2:00 ráno a zase vstáva o 6:30. Každodenný kolotoč pokračuje. Ako to môže zvládnuť bez toho, aby sa zbláznila alebo skolabovala? Hovorí: „Často som unavená, ale ak dostanem dobré známky, zabudnem na svoje strasti.“

Hye-Min nie je jediná, ktorá podstupuje takéto sebatríznenie. V Južnej Kórei rodičia míňajú každý rok tisíce eur na doučovanie. Súkromní učitelia nechodia k žiakom domov, lebo súkromné doučovanie sa robí vo veľkom, keďže po celej krajine je skoro až 100,000 Hagwonov a tri štvrtiny školopovinných detí do nich chodí.

Hye-Minina mama sa bojí o svoju dcéru, ale nemá na výber, lebo konkurencia je veľká. „Kórea má málo prírodných zdrojov, nemáme veľa plochy na obyvateľa. Jediným ekonomickým zdrojom sú ľudia. Ak dnes niekto chce byť úspešný, musí sa odlišovať. Ako matka nie som spokojná s takouto situáciou, ale je to jediná vec, čo môže moja dcéra urobiť, aby dosiahla svoje sny.“

Výsledky rozhodujú na akú univerzitu sa žiak dostane. V celej krajine sú iba tri univerzity, ktoré sa považujú budúcimi zamestnávateľmi uznania hodné. Harvardom Kórei je Národná univerzita v Seoule (tzv. Seoul National University).

Aké sú platy učiteľov?

Podľa internetových novín Business Insider z roku 2016 juhokórejskí učitelia sú tretí najlepšie platení na svete hneď po Luxembursku a Írsku. Počiatočný plat učiteľa je $22,000. Po desiatich rokoch sa plat vyšplhá na $34,000 a môže sa vyšplhať až na výšku $62,000. V Nemecku však plat učiteľov začína na $34,000 a končí na $60,000. Najmenej učitelia zarábajú v Česku, Slovensku, Poľsku, Maďarsku a Kolumbii.

Najpopulárnejším učiteľom v Južnej Kórei sa stal 47-ročný Kim Ki-hoon. Huggington Post uverejnil jeho plat v roku 2013. Vtedy zarábal $4 milióny dolárov a mal 20 rokov praxe v obore. Toto je dôkaz, že v Kórei je vzdelanie všetkým. Čo však Kim povedal, keď sa ho spýtali, či je na seba hrdý? Reportérom povedal, že i keď kórejskí študenti sú na špičke medzinárodného vzdelávacieho rebríčka, sú zároveň na spodku rebríčka osobnej spokojnosti. Iným slovom, necítia sa byť šťastní. Je to práve niečo, čo by rád zmenil.

>>> Páčia sa ti moje články? Daj mi LIKE na Facebook a sleduj tam moje každodenné updaty

Zdroje:

http://www.businessinsider.com/teacher-salaries-by-country-2016-1

http://www.bbc.com/news/education-25187993

http://www.npr.org/sections/parallels/2015/04/15/393939759/the-all-work-no-play-culture-of-south-korean-education

https://borgenproject.org/south-korea-education-standards/

http://www.huffingtonpost.com/2013/08/07/kim-ki-hoon-teacher-million-salary_n_3721837.html

http://www.cbsnews.com/news/south-korean-teacher-earns-4m-a-year-but-isnt-proud-of-success/

https://www.nytimes.com/2014/08/02/opinion/sunday/south-koreas-education-system-hurts-students.html?mcubz=0

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v štrnástej etape štvrtý, po skvelom závere vyhral Fraile

Slovenský cyklista opäť zvýšil svoj náskok v bodovacej súťaži.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Trump je tým najhorším spojením Danka s Gašparovičom

Metafory zlyhávajú.


Už ste čítali?